Koło Zgody

Co to jest Koło Zgody?

Koło Zgody to jedna z najlepszych rzeczy, jakich się w życiu nauczyłam i główny model, który stosuję w pracy z seksualnością i relacjami.

Koło Zgody to model i połączona z nim praktyka, które opracowała trenerka seksualności Betty Martin. W najszerszym rozumieniu, model ten pomaga być w zgodzie ze sobą i komunikować się z innymi z uwzględnieniem konsentu, potrzeb i granic. Został stworzony do pracy z ciałem – bo to kontakt z ciałem pozwala nam zwiększać świadomość swoich potrzeb i granic – a jednocześnie jest zaskakująco uniwersalny. Pomaga nie tylko budować życie seksualne w zgodzie ze sobą, ale i zrozumieć dlaczego zdarza nam się z pracowego spotkania czy rodzinnego obiadu wychodzić z niezidentyfikowaną “gulą” w środku. Koło pomaga oduczyć się obsługiwania potrzeb innych ludzi bez uwzględniania siebie, pozwala wzmacniać kontakt z granicami i umiejętność wyrażania potrzeb, a w efekcie wprowadzić więcej bliskości i lepszą komunikację w relacje z innymi ludźmi.

  Moja droga z Kołem

  Moja przygoda z Kołem Zgody trwa od 2017 roku. Od tego czasu Koło pomaga mi pamiętać zarówno o sobie, jak i o innych, dążyć do zgody ze sobą i wybaczać sobie, gdy mi się to nie udaje, wyrażać siebie w kontakcie z innymi i rozkminiać nieuniknione fuck-upy w relacji ze światem. 🙂 W tym czasie przekazałam Koło setkom osób, wplatając je w swoje warsztaty i stosując podczas procesów coachingowych i obserwując, jak uniwersalnie rezonuje z najróżniejszymi ludzkimi doświadczeniami, trudnościami, wyzwaniami.

  W 2019 w swojej pierwszej książce “Warsztaty intymności” poświęciłam Kołu jeden z rozdziałów, który stał się jednym z głównych polskojęzycznych źródeł wiedzy o Kole. Rozdział powstał za zgodą autorki modelu, z uwzględnieniem jej feedbacku i z jej akceptacją. Moje ówczesne plany uczestnictwa w prowadzonym przez nią szkoleniu eksperckim z Koła zostały niestety odwleczone przez pandemię. Udało mi się je w końcu zrealizować w sierpniu 2022, kiedy w pięknych okolicznościach gorącego greckiego lata miałam okazję praktykować Koło i uczyć się je stosować w pracy z osobami klienckimi od samej Betty i współprowadzącej szkolenie Robyn Dalzen podczas szkolenia “Wheel of Consent: Like a Pro”. W czerwcu 2023 ukończyłam szkolenie “Wheel of Consent: Working with Groups”, dotyczące facylitowania pracy grupowej zgodnie z praktyką Koła i z wykorzystaniem jego elementów, a następnie wziełam udział w półrocznym projekcie “Wheel of Consent Working with Groups Facilitation Coaching Circle”, pogłębiając umiejętności facylitacji pracy z grupami. W maju 2024 roku wzięłam udział w kolejnej edycji szkolenia “Wheel of Consent: Like a Pro” w Szkocji, gdzie model Koła Zgody wzbogacił się o wątki systemowej przemocy. Jestem na ścieżce w kierunku certyfikacji facylitowania warsztatów z modelu Koła Zgody w School of Consent.

   

  Co znajdziesz na tej stronie?

  Po dziesiątkach maili, w których wysyłam komuś informacje o Kole w formie kilkunastu linków do najróżniejszych materiałów i źródeł, weszłam w kontakt ze swoją granicą. 😉 Pomyślałam “dość! dość tego poszatkowania”. Zamarzyło mi się stworzyć łatwo dostępne, online-owe kompendium wiedzy o Kole Zgody. Ta strona to krok w stronę realizacji tego marzenia. Znajdziesz tu tworzone przeze mnie polskojęzyczne materiały dotyczące Koła – pisane, audio i wideo, a na dole sekcję z anglojęzycznymi materiałami źródłowymi autorki. Pierwsze kąski wiedzy znajdziesz poniżej. Ich liczba będzie się zwiększać!

  PO POSŁUCHANIA

  Moje gościny w podcastach i audycjach radiowych, w którym opowiadam o tym, czym jest Koło Zgody i szeroko rozumiany konsent oraz o tym jak zaprosić do swojego życia więcej bezpieczeństwa, przyjemności, potrzeb i granic.

  DO POCZYTANIA

  Teksty, w których omawiam różne aspekty Koła Zgody i pokazuję przykłady jego użycia.

  Koło Zgody: Dostawanie – miękki brzuszek i zaufanie

  Koło Zgody: Dostawanie – miękki brzuszek i zaufanie

  Dziś biorę pod lupę dostawanie w Kole Zgody, a z nim kwestie miękkiego brzuszka, zaufania, kamuflowania siebie, wyrażania potrzeb i ich sabotażu. Przy okazji wkładam kij w mrowisko narracji pielęgnowania bezgranicznej wdzięczności i “cieszenia się tym, co jest” – które potrafią stanąć na drodze do dostawania tego, czego potrzebujemy!

  Koło Zgody: Dawanie – zgoda, granice, kamuflaż

  Koło Zgody: Dawanie – zgoda, granice, kamuflaż

  Dawanie to ta rola w Kole Zgody, którą zwykle wydaje nam się, że mamy (aż za dobrze!) ogarniętą. Przeciążenie obsługiwaniem potrzeb innych ludzi podrzuca zwykle pytanie “jak nauczyć się aż tyle nie dawać?”. W odpowiedzi na to pytanie, Koło pomaga zadać sobie inne: “jak dawać inaczej?”.

  MATERIAŁY ANGLOJĘZYCZNE

  Źródła wiedzy o Kole Zgody stworzone przez jego autorkę, Betty Martin. Kliknij, by otworzyć link.